Kayseri Mobilya Mağazası  Ücretsiz Montaj & Kurulum

Bizi Arayın 0352 206 31 01

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlerin ruhu belirleyen en önemli dekor unsuru mobilyalar değil midir? Seçilen mobilyalar evlerin enerjisini oluşturmanın yanı sıra aile bireylerinin de ruh halini etkiler. Dolayısıyla eve alınacak mobilya genel olarak karmaşık ve zor karar verilen bir iş olmuştur. Bu zor kararı vermenize yardımcı olabilmek adına sizler için muhteşem bir yardımcı rehber oluşturduk. Mobilya nasıl seçilir, mobilya seçilirken nelere dikkat edilmesi gerekir, mobilyalarda aramanız gereken özellikler nelerdir gelin birlikte bakalım;

En İyi Mobilya Ağacı Hangisidir?

Mobilya sektöründe birçok ağaç kullanılır. Bunların başında çam, ladin, kavak, gürgen, kayın ve ceviz olarak sıralayabiliriz. Ceviz en kaliteli mobilya iskeleti olarak bilinse de çok pahalı olduğu için sıklıkla kullanılmaz. En iyi mobilya ağacı olarak karşımıza gürgen ve kayın ağaçları çıkmaktadır. Pek tabii çam ağacı 1. Kalite ise çam da tercih edilebilir.  Ama ana iskelette diğer ağaç cinsleri kullanılır. Pekiyi mobilyada hangi ağacı tercih etmeliyiz?

Mobilyada Kullanılan Ağaç Türleri Nelerdir?

Mobilya seçimi konusunda en sık yapılan hataların başında kullanılan malzemenin özelliklerinin bilinmemesi gelmektedir. En pahalı mobilya en kalitelidir diye bir düşünce yanlışlığı vardır. Aslına bakarsanız kullanılan malzemede sağlamlık arıyorsanız genel olarak tercih edeceğiniz ahşaplar; meşe, ceviz, çam olmalıdır. Öyle ki, yurdumuzda önceleri bol miktarda bulunan Karaağaç (Ulmus spp) mobilya üretiminde kullanılmış, daha sonra ise yeterince temin edilememesi nedeniyle Doğu Kayını (Fagus orientalis), Ceviz (Juglansnigra), Kızılağaç (Alnusspp), Meşe (Quercusspp), Dışbudak (Fraxinusspp), Kestane (Castanea spp), Akçaağaç (Acer spp), Ihlamur (Tilia spp) vb. ağaç türlerinin kullanımına gidilmiştir. Genel olarak yapraklı ağaç türlerinin mobilya üretiminde kullanımı, iğne yapraklı ağaç türlerine oranla daha fazladır.

Mobilyada Hangi Kumaş Tercih Edilmeli?

Mobilyalar için oldukça fazla kumaş modelleri, desenleri, renkleri bulunmaktadır. Bu farklı pek çok kumaş arasından mobilyanız için en uygununu seçmek için dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Seçmiş olduğunuz mobilyanın kumaşı sizlere birçok özelliği aynı anda sunabilmelidir. Demek istediğimiz şu ki mobilyalar birçok farklı kumaş türleri kullanılarak tasarlanmakta ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek, farklı tarzlara uygun olarak imal edilmektedir. Doğru mobilyayı seçerken kumaşın size hissettirdikleri mutlaka hesaba katılmalı, deri veya nubuk kumaş hangisi stilinize daha uygunsa bunların ışığında tercih yapmalısınız. Kumaşı terleme yapıp yapmaması oldukça önemlidir. Kolay silinebilir, leke tutmayan, dikişleri sağlam kumaşların kullanıldığı mobilya tercihi konusunda sizlere yol gösterebilecek referanslardır.

Dekorasyon Tarzınıza Uygun Mobilya

Nasıl bir ev, nasıl bir oda hayal ediyorsunuz, düşlediğiniz dekorasyon daha süslü mü yoksa sade mi? Tarzınıza en uygun mobilya türünü ne gibi dekoratif parçalarla tamamlamak istiyorsunuz, avangart mobilyalar mı daha çok sizi betimliyor yoksa modern mobilyalar mı gibi çoğaltılabilecek birçok soruya öncelikli olarak kendinizi dinleyerek cevap vermelisiniz. Eğer sık sık mobilya değiştirmeyi sevenlerdenseniz sorun yaratmayacaktır ancak kısıtlı kaynakları en makul şekilde değerlendirmeyi tercih edenlerdenseniz belli başlı nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarınızı belirleyerek mobilya seçimi yapmalısınız.

Geniş Aileler Nasıl Mobilya Seçmeli?

Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ya da akrabalarınızla ilişkiniz kuvvetli ise, sürekli olarak birlikte yemekler, davetler, kutlamalar yapıp sohbet etmeyi seviyorsanız tercihinizi geniş mobilyalardan yana kullanmalısınız. Özellikle koltuk takımı, oturma grupları, salon takımları, yemek masası takımları gibi sıklıkla bir arada olunan odalarınız için tercih edeceğiniz mobilya rahat ve inanılmaz geniş olmalıdır. Koltuk takımları, açılabilir yatak haline gelebilir olması sizler için inanılmaz fayda yaratacaktır. Misafirlerinizin konaklaması durumunda rahat ve kullanışlı bir yatak imkanı sunmak herkes tarafından mutlaka istenen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Ailenize, kendinize en uygun mobilyayı seçmek için mutlaka düşünmeniz gerekenlerden biri mobilyaların büyüklüğü, genişliği olacaktır.

Mobilyanın Kullanılacak Alana Uygunluğu

Mobilya almadan önce mutlaka mobilyayı kullanacağınız alanın ölçüsünü almalı mutlaka ortamda müdahale edemeyeceğiniz kiriş, kolon, parke rengi gibi detayları not almalısınız. Aldığınız notlar sizlere en uygun mobilya tercihini sunacaktır. Örneğin salonunuz için tercih edeceğiniz koltuk takımının büyüklüğü, ebatları mutlaka salon ölçülerinize uygun olmalıdır. Küçük bir odaya sahipseniz, büyük mobilyaların hayal ettiğiniz kadar şık durmayacağı aşikardır. Büyük bir yemek masası takımı kullanım açısından inanılmaz kolaylık ve güzellik sağlarken alanınızı daraltıyorsa daha küçük yemek masaları tercih etmelisiniz. Kullanışlı olmayacağı gibi kullanım alanını daraltmak da yine tercih etmeyeceğiniz bir durum olacaktır.

Mobilyada Hangi Renk Tercih Edilmeli?

Tercih edeceğiniz mobilyaların rengini belirlemek belki de en zorlu aşamadır. Evinizin ve sizin ruhunuza en uygun olan rengi bulmak güç gibi görünse de aslında daima sizi çeken, koltuk takımlarına, yatak odasına, yemek masası takımlarına en çok yakıştırdığınız renk mutlaka vardır. Ürünleri görerek ve renk seçeneklerini inceleyerek karar vermelisiniz. Evinizde müdahale edemeyeceğiniz alanlar, durumlar var ise bunları göz önünde bulundurarak renk tercihi yapmalısınız. Aldığınız koltuk takımlarının üzerine örtü örtmeyecekseniz alacağınız mobilyanın rengi odukça önem taşımaktadır. Örneğin duvarlarınız ve zemininiz daha koyu renklerde ise uyumu yakalayabilmek ve odayı boğmamak adına tarzınıza uygun olarak daha açık renklerde mobilya seçimi yapmalısınız. Özellikle daha küçük odalara sahipseniz tercih edeceğiniz açık renkli mobilyalar ortamı ferah ve geniş gösterme konusunda inanılmaz bir rehber olacaktır.

Mükemmel bir ev dekorasyonu gerçekleştirebilmenin bel kemiği şüphesiz mobilyaların tercihi konusudur. Mobilya almadan önce dikkat etmeniz gereken faktörleri incelikle kurgulamalı, dekorasyon tarzınızı belirlemelisiniz. Pierre Loti Mobilya olarak profesyonel ekibimiz sizlere bu konuda her türlü yardımı vermekten onur duyacaktır. Aklınıza takılan her konu için çalışanlarımıza soru sorabilir, mobilyalarımızın kalitesini deneyimleyebilirsiniz.

Gelişmiş Garanti

Tüm ürünlerimiz 2 yıl garantilidir.

Güvenli Alışveriş

Kart, nakit veya taksitli güvenli ödeme seçenekleri.

Özel Modeller

Sadece mağazalarımızda görebileceğiniz benzersiz seçenekler.

Sohbeti Aç
Yardım ister misiniz?
Pierre Loti Mobilya Destek
Merhaba,
Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?