Kayseri Mobilya Mağazası  Ücretsiz Montaj & Kurulum

Bizi Arayın 0352 206 31 01

Kapitone İşçilik Nedir?

Kapitone İşçilik

Kapitone, uzun yıllar boyunca çeşitli şekilde kullanım alanı bulmuş, farklıyöreleri ve kültürleri etkilemiş hatta çoğu kişiyi bir kumaş türü olduğuna bile inandırmış bir dikiş tekniğidir. En yalın haliyle ve anlaşılır olmak için açıklamak gerekirse Kapitone iki kat kumaşın arasına elyaf, pamuk, yün ve benzeri dolgu malzemeleri koyularak kuşamaşların birbirine dikilmesiyle ortaya çıkan üründür. Kapitone kumaş genellikle sağlamlık ve kalınlık gerektiren işlerde kullanılır. Bu yöntemle elde edilen üründen masa örtüsü, koltuk örtüsü, yatak örtüsü, koltuk, çekyat, mont, kaban, yelek, ceket vb. eşya ve giysiler üretilir.

Gelin sizleri geçmişe götürelim;

Annelerinizin çeyiz bohçalarını düşünün. Evet aklınıza yatak örtüsü, çamaşır makinesi kılıfı, peçetelik geldi değil mi? Tam olarak doğru çağrışımları şimdi elde etmiş olduk! Çok eski zamanlardan beri kullanılan kapitone işi o dönemlerin olmazsa olmazı haline gelmişti. Genç kızların el emeği göz nuru olarak işlediği kapitoneler yelekler, ceketler, jüponlar, yatak örtüsü, masa örtüsü, yorgan, perde yapımında sıklıkla kullanılırdı. Genç kızlar evlilik çağına gelinceye kadar kapitone giysi ve eşyalar yapar, bunları çeyizine koyardı. Eski Türk evlerinde kapitone kumaştan yapılan perdeler soğuğu daha az geçirdiğinden her evde kullanılırdı.

Kapitone Tarihi

Tarihte kapitoneye rastlamak için 40’lar ya da 20’lere değil; çok daha gerilere gitmek gerekiyor. Çin’de ortaya çıktığı düşünülen bu teknik, kısa sürede Avrupa’ya sıçrıyor. 30’ların ilk yarısında faydacı bir kayak giysisi formunu almasıyla giyilebilir bir ürün haline dönüşüyor ve Coco Chanel’in izlediği bir gösteriden etkilenerek 2.55’i tasarlaması ile, bir çanta kumaşı olarak yüksek modaya adım atmış oluyor. Pratik ve soğukkanlı bir gardırop yapıtaşı olarak kapitone, kendini farklı bir yüzle var etmeye başlıyor. Coco Chanel’in yadsınamaz tercihi ile ünlenen kapitonenin bir diğer vasisi ise emekli Amerikan askeri Steve Gulyas ve eşi Edna Gulyas. Çiftin 60’larda kurduğu Husky markası, gelecekte bolca kopyalanacak elmas şeklinde dikilmiş kapitone ceketlerin ilk yaratıcısı. Bir binicilik merkezine de sahip olan çift, Prenses Anne ve Kraliçe Elizabeth’in at üzerinde Husky marka ceketleri ile görünmesini sağladı. Bu adımdan sonra kapitoneler hem binicilikle hem de kraliyetle birlikte anılmaya başladı.

Modern zamanlara geldiğimizde ise kapitone ceket, varlığını sessiz ve derinden korumaya devam ediyor. Hem yüksek hem de yavaş moda markalarını etkileyen bu teknik sayısız uygulama alanı ile farklı stillerde kendine özgü dokusu ile dikkat çekiyor.

Kapitone işi her türlü kumaştan ve birçok dolgu malzemesinden yapılabilir. Tek parça kumaştan yapılabildiği gibi baklava, kare, dikdörtgen, üçgen, yıldız, vb. gibi geometrik şekillerde kesilmiş kumaşların birbirine dikilmesiyle elde edilen yamalı kumaşlardan da kapitone işi sıklıkla yapılabilir.

Günümüzün sevilen işçiliklerinden biri olan kapitone özellikle son dönemlerde hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Şişme montlar, botlaryalnızca küçük birkaç örneği. Rahat ve kalın dokusuyla mobilya sektörü için de vazgeçilmez bir akım oluşturmuştur. Önceden daha çok gösteriş ve makam derecesinin belli olması için tercih edilen kapitone işçilik mobilyalar deri koltuklarda daha çok kullanılırdı. Şimdi daha çok rahat ve kolay temizliği olan kumaşlar kullanılarak tasarlanan Chester mobilyalarda kullanılmaktadır.

Pierre Loti Kayseri Mobilya

Kayseri’nin mobilya sektöründeki öncü firması Pierre Loti 1987’den beri severek sizlere hizmet etmenin gururunu yaşamakta! Kapitone işçiliğini oldukça seven ve kullanıcı bulan modellerde geliştirdiğimiz yeni chester koltuk takımlarını mutlaka görmelisiniz. Eğer sizler de kapitone işçiliği hayatınızın her yerinde kullanmaktan keyif duyuyorsanız koltuk takımlarına da çok yakıştığını muhtemelen biliyorsunuzdur. En kaliteli kapitone işçiliğin kullanıldığı Kayseri Mobilya mağazası Pierre Loti’yi en yakın zamanda ziyaret etmelisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelişmiş Garanti

Tüm ürünlerimiz 2 yıl garantilidir.

Güvenli Alışveriş

Kart, nakit veya taksitli güvenli ödeme seçenekleri.

Özel Modeller

Sadece mağazalarımızda görebileceğiniz benzersiz seçenekler.

Sohbeti Aç
Yardım ister misiniz?
Pierre Loti Mobilya Destek
Merhaba,
Kapitone İşçilik Nedir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?